Nr 3:2010
Leif Östling om ledarskap: Ut i verkligheten!

>> Klicka här för att prenumerera
 
 
     
Recension   Kvalitet << Tillbaka
Text: Bengt Klefsjö, professor, Luleå tekniska universitet 2009-05-19
 
Att stärkas av en god historia

Coca-cola, The Body Shop och Ikea gör det. De berättar en bra historia för att stärka företagets värderingar internt eller varumärket som sådant. Kvalitetsmagasinets recensent har läst en tankeväckande och inspirerande bok om Storytelling.

Fakta
Storytelling
Författare: Emma Dennisdotter & Emma Axenbrant
Förlag: Liber
ISBN 978-91-47-08884-3 
Corporate Storytelling handlar om att skapa och utnyttja historier kring företaget och dess produkter som ett hjälpmedel i den interna och externa kommunikationen. Storytelling som en del i marknadsföringen har sitt ursprung i USA och kom till Sverige i slutet av 1990-talet.
   Internt kan Storytelling användas för att kommunicera företagets värderingar och med exempel illustrera hur man vill att personalen ska uppträda i olika situationer.
    Ikea, som använder sig av berättelser kring grundaren Ingvar Kamprad, är här ett bra exempel. Vad Kamprad säger och anser är en viktig vägledning för medarbetarnas handlingssätt och används i intern utbildning för att utveckla medarbetarna till ambassadörer för företaget.
   Andra exempel är klädföretaget Galvin Green, vars varumärke är uppbyggt kring en fiktiv person som står för flera av de värderingar företaget vill förknippas med, den lyxiga hotellkedjan Ritz-Carlton som genomsyras av en daglig ”wow-story” som samtidigt sprids på alla kedjans hotell i världen och flygvärdinnan som avstod sin vegetariska portion till en resenär som glömt beställa vegetariskt visar hur man bör uppföra sig.
   Storytelling för extern kommunikation kan handla om tillkomsten av en viss produkt eller en bakgrundshistoria för hela företaget.
   En illustration här är The Body Shop, som har historier om hur olika produkter kommit till och hur de tillverkats. Varje produkt har en egen story medvetet bifogad som mervärde.
   Ett annat exempel är 3M historia hur ”post-it”-lapparna utvecklades av en sjungande ingenjör som irriterades av att lapparna i sångboken föll ut. Det mest kända exemplet är nog Coca-Cola-dryckens tillkomst när apotekaren John Pemberton experimenterade för att hitta botemedel mot huvudvärk.
   Storytelling inom upplevelsebranschen är redan ett etablerat begrepp. Ett exempel är restaurangen Joe Farelli’s i Göteborg som bjuder sina gäster på en verklig upplevelse. Författarna menar dock att möjligheterna är stora inom alla branscher.
   Om historierna behöver vara sanna eller inte finns det delade meningar om. En uppdiktad historia kan vara minst lika effektiv som en sann så länge den känns ”äkta” och medarbetare och kund upplever en autentisk koppling till företaget och dess varumärke.
   I boken diskuteras varför och hur Storytelling kan användas. En del praktiska råd ges också. Den lättlästa boken innehåller åtskilliga exempel och väcker på så sätt många tankar.



Senaste recensionerna
Att våga leda i förändring (2010-03-31)
(2010-03-31)
Hur jättarna går under och varför vissa företag aldrig ger upp (2010-01-13)
Mänsklig kvalitetsutveckling (2009-12-22)
The Toyota Way. Lean för världsklass (2009-10-29)

Senaste boktipsen
Varför går chefer till psykologen? (2010-09-09)
Vad är egentligen ledarskap? (2010-09-07)
Bli en effektiv ledare (2010-09-03)
333 idéer för motivation (2010-09-03)
Sitt inte stolt på piedestalen (2010-09-02)


Aktuellt   2010-09-09  
Varför går chefer
till psykologen?


Vilka är de vanligaste problemen för chefer och vad pratar de med sin psykolog om? Författarna och psykologerna Mattias Lundberg och Anders Wahlberg har samlat sina erfarenheter till 16 chefstyper och resonerar kring deras beteende.

Läs mer




Arvidsjaur bästa
skolkommunen

Lärarförbundet har utsett Arvidsjaur i Norrbotten till Sveriges bästa skolkommun 2010.

Läs mer


Jan Åke Jonsson, vd på Saab
har mottagit Stora Chefspriset

Priset delas ut till en chef som utmärkt sig i sitt ledarskap och både fått med sig medarbetarna och lyckats utveckla verksamheten på ett extraordinärt sätt.

Läs mer


Skapa gränser för lyckade projekt
Allt fler företag driver globala produktutvecklingsprojekt där många olika roller och organisatoriska funktioner ska samspela. Men stora projekt innebär nya utmaningar, visar ny forskning.

Läs mer

 
Kortnyheter
2010-09-09
Arvidsjaur bästa skolkommunen
2010-09-09
Jan Åke Jonsson, vd på Saab har mottagit Stora Chefspriset
2010-09-08
Skapa gränser för lyckade projekt
2010-09-08
Standard för grön it i startgroparna
2010-09-07
Svårt att hitta på e-tjänstsidor
2010-09-06
Lärartäthet viktigt för en bra skola
2010-09-06
Standarder ska bidra till renare skepp
2010-09-02
Kombinerade insatser bra för flyktingintegrationen
2010-09-02
Akademiska sjukhuset ska få en ny ledning
2010-09-01
I skolbänken för ökad jämställdhet
Recenserat
Ledarskap
Att våga leda i förändring
Ledarskap
Verksamhetsutveckling
Hur jättarna går under och varför vissa företag aldrig ger upp
Medarbetare
Mänsklig kvalitetsutveckling
Affärsstyrning
The Toyota Way. Lean för världsklass
Konferenser & mässor
2010-09-09
Chefen och ledarskapet
2010-09-09
Effektivare IT-stöd med tjänster
2010-09-09
Nätverk för kvalitets- och miljöchefer
2010-09-09
Intern revision - nästa steg
2010-09-09
Leanledaren. Att införa lean i tjänsteföretag

Läs mer

 
 
     
<< Tillbaka ^ Upp